Czym jest cloud computing i jakie ma zalety?
Coraz więcej firm stawia na rozwiązania takie jak cloud computing. Czym jest ta technologia, jak działa i jakie oferuje korzyści?
Czym jest cloud computing?
„Cloud computing” to w tłumaczeniu na język polski „obliczenia w chmurze”. Jest to technologia zdalnego dostarczania usług IT, która umożliwia m.in. wykorzystanie urządzeń o znacznie większej mocy obliczeniowej. To również dobry sposób, by zaoszczędzić na wydatkach związanych z rozwojem i utrzymaniem własnej infrastruktury. Obliczenia są przeprowadzane w dedykowanych centrach danych, które są wyposażone w serwery i inne urządzenia o wysokiej wydajności. Ze względu na opłacalność, skalowalność i efektywność cloud computing jest rozwiązaniem wykorzystywanym przez wiele firm – zarówno lokalnych przedsiębiorstw, jak i korporacji o globalnym zasięgu.
Jak działa cloud computing?
Technologia cloud computing jest dostępna w trzech wariantach, przez co wdrożenie może wyglądać inaczej w zależności od tego, jakie rozwiązanie będzie odpowiednie dla danej firmy. Pierwszą z opcji jest chmura prywatna („Hosted Private Cloud”). Taka oferta pozwala uzyskać dostęp do elastycznej chmury i dedykowanych zasobów o dużej wydajności, które znajdują się na serwerze dostępnym wyłącznie dla danej organizacji. Drugą opcją jest chmura publiczna, opierająca się na dostępie do dodatkowych zasobów na żądanie. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy mniej wymagających procesach lub podczas testowania nowych rozwiązań. Połączeniem tych dwóch wariantów jest chmura hybrydowa – w tym przypadku lokalna infrastruktura łączy się z zasobami dostępnymi na serwerze dostawcy usług cloud.
Zalety technologii cloud computing
Cloud computing nieustannie rośnie na popularności, zwiększając możliwości oraz wydajność wielu firm z różnych branż. Wśród najważniejszych plusów tej technologii można wyróżnić:
- elastyczność i uniwersalność – cloud computing pozwala na dostęp do plików na dowolnym urządzeniu, z każdego miejsca na świecie;
- łatwiejszą organizację danych – można je bez problemu przechowywać, przesyłać, pobierać czy współdzielić;
- szybkie wdrożenie – rozwiązania oferowane przez technologię cloud computing można wdrożyć w prosty i szybki sposób, nie wpływając na inne systemy wykorzystywane w firmie;
- wysoki poziom bezpieczeństwa – dane w chmurze są chronione z użyciem zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o wycieki czy awarie;
- skalowalność – cloud computing pozwala na zwiększenie lub zmniejszenie zasobów w każdym momencie zależnie od potrzeb. Dzięki temu nie trzeba przejmować się ilością zajętego miejsca czy dostępną mocą obliczeniową.