Today: 28 November 2021
admin Napisany w dniu 20:39

Jak zbudować pasywny dochód?

Jak zbudować pasywny dochód?

Każdy kto chociaż raz usłyszał określenie pasywny dochód kojarzy to pojęcie z rentierem leżącym na hamaku, gdzieś na odległej wyspie, w ciepłym zakątku ziemi. Rzeczywistość choć w konsekwencji da nam taką możliwość, nie jest już tak prosta i oczywista. Wynika to z tego, iż źródła pasywnego dochodu trzeba w pierwszej kolejności zbudować. Następnie należy o nie „dbać” i w zależności od ich pochodzenia na bieżąco aktualizować. Musimy pamiętać, że każde źródło pasywnego dochodu w pierwszej kolejności wymaga inwestycji czasu, pracy i pieniędzy po to by w przyszłości mogło nam generować dodatnie przepływy pieniężne. W pierwszej jednak kolejności zastanówmy się jak możemy zbudować pasywny dochód.

Biznes on-line.

Jednym z najprostszych i wymagających najmniejszych inwestycji źródeł pasywnego dochodu jest zbudowanie biznesu on-line. Może to być kanał na youtube-ie, napisanie e-book’a, stworzenie szkolenia czy prowadzenie bloga. Każdy z tych przykładów wymaga nakładów pracy ale do samego stworzenia niezbędny nam będzie komputer, dostęp do internetu oraz telefon. Tak, te trzy rzeczy plus zaangażowanie, chęć nauki oraz wytrwałość pozwolą nam na stworzenie swojego pierwszego źródła pasywnego dochodu. Dzięki internetowi mamy nieograniczony dostęp do milionów klientów na całym świecie a to umożliwia nam sprzedawanie filmów oraz treści w dużej skali. Istotnym jest to, że każdy z wymienionych wyżej pomysłów na biznes on-line wymaga wypromowania wśród tysięcy innych konkurencyjnych podmiotów. To wymaga sporo czasu oraz ciągłego uczenia się ale w konsekwencji przynosi upragniony zysk, więc warto spróbować.

Podstawowe zasady inwestowania

Wynajem nieruchomości.

Nieruchomości często stają się kolejnym etapem dla rentierów, którzy mają za sobą już zbudowane pierwsze źródła pasywnego dochodu. Zakup nieruchomości pod wynajem wymaga wkładu kapitału co w przypadku posiłkowania się kredytem hipotecznym może wynieść nawet 20% wartości inwestycji. Jeżeli jednak uda nam się znaleźć nieruchomość w dobrej cenie to warto przeliczyć jaki przepływ pieniężny może nam wygenerować po opłaceniu czynszu i raty kredytu. Aktualnie rynek najmu po przez pandemie korona-wirusa (możliwości pracy i nauki zdalnej) jest w odwrocie. Jednak po opanowaniu kryzysu, najem nieruchomości będzie w cenie, gdyż ludzie nadal chętnie przeprowadzają się do dużych miast.

Akcje spółek dywidendowych.

W naszym portfelu rentiera nie powinno zabraknąć akcji spółek dywidendowych. Systematyczne nabywanie walorów firm, które od lat wypłacają dywidendy pozwoli nam na coroczne partycypowanie w zyskach tych przedsiębiorstw. Należy pamiętać, że w tym przypadku skupiamy się na inwestycje w wartość danej spółki, której ceny akcji nie wystrzelą w pół roku o 300% a pozwolą nam czerpać profity z wypracowanego przez nie co roku zysku. Na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie możemy przeanalizować jakie spółki od przynajmniej 5 lat wypłacają dywidendę oraz jaka jest jej stopa. W ten sposób znajdziemy ciekawe i względnie bezpieczne źródło pasywnego dochodu.

Wynajem przyczep kempingowych oraz kamperów.

Dla wielu osób rozpoczęcie przygody z karawaningiem wynikało z sytuacji pandemicznej. Zamknięcie hoteli, ośrodków wypoczynkowych oraz kwater prywatnych spowodowało, że ten rynek zaczął gwałtowanie i szybko rosnąć. W efekcie tego popyt wielokrotnie przekroczył podaż. To dobry moment aby zainwestować w przyczepy i kampery. Zbudowanie floty kilkunastu pojazdów kempingowych pozwoli nam, co miesiąc, czerpać zyski z ich wynajmu. Warto pamiętać, że nie jest to biznes jedynie sezonowy. Nowoczesne pojazdu kempingowe dostosowane są do eksploatacji całorocznej przez co możemy je wynajmować również w zimę chociażby na okres świąt Bożego Narodzenia czy ferii zimowych.
Jak zbudować pasywny dochód?

Opisane powyżej pomysły to tylko część z dostępnych źródeł pasywnego dochodu. Każdy z nich wymaga poświęcenia czasu i często pieniędzy by następnie korzystać z dodatnich przepływów pieniężnych. Jeżeli nie mamy dużego kapitału to zacznijmy od prostego biznesu on-line, jeżeli nie wiemy w co zainwestować posiadanych środków pieniężnych warto przemyśleć pozostałe przykłady, gdyż pozwolą nam uchronić nasz kapitał przed inflacją, przy okazji generując dodatkowy dochód.

One thought on “Jak zbudować pasywny dochód?

Dodaj komentarz