Podstawowe zasady inwestowania
Znajomość trójkąta inwestycyjnego
Analizując możliwe inwestycje, które możemy zrealizować, warto wziąć pod uwagę zależność zwaną trójkątem inwestycyjnym.
Analizując ewentualną inwestycję musimy przeanalizować trzy zmienne, które decydują o tym trójkącie: rentowność (ile spodziewamy się zarobić), ryzyko (prawdopodobieństwo, że inwestycja się nie powiedzie i stracimy) oraz płynność (jak łatwo odzyskać kapitał).
Pierwszą ze zmiennych w tym trójkącie jest płynność, którą definiuje się jako łatwość przekształcenia inwestycji w płynny pieniądz. Jako inwestorzy powinniśmy zawsze poszukiwać takich operacji i produktów, które pozwolą nam jak najszybciej dysponować zainwestowanym kapitałem.
Czasami możemy zobaczyć, jak dana operacja idzie w przeciwnym kierunku niż myśleliśmy, przez co tracimy pieniądze. W innych przypadkach możemy mieć do czynienia z nieprzewidzianym wydarzeniem i potrzebować części zainwestowanych pieniędzy. Dlatego, aby móc poradzić sobie z tego typu sytuacją, warto lokować nasz kapitał w produkty płynne, które pozwalają nam w krótkim czasie dysponować naszymi pieniędzmi. Mówimy tu, na przykład, o akcjach o dużej kapitalizacji.
Pozostałe dwa narożniki trójkąta inwestycyjnego to rentowność i ryzyko. Musimy bardzo wyraźnie podkreślić, że istnieje bezpośredni związek między rentownością a ryzykiem. Im większej zyskowności poszukujemy, tym większe ryzyko musimy podjąć.
W przypadku inwestowania nie należy analizować możliwych operacji pod kątem potencjalnych zysków, jakie można uzyskać, ale lepiej jest podejmować decyzje w zależności od podejmowanego ryzyka. Pamiętaj, że rentowność to tylko hipoteza, można ją osiągnąć lub nie. Podejmuj decyzje inwestycyjne myśląc o tym, ile możesz stracić, a nie ile możesz zyskać.
Wybierz właściwego brokera
Dla inwestora mniejszościowego bardzo ważne jest, aby mieć pod kontrolą wszystkie koszty związane z inwestycjami, więc jednym z priorytetów musi być wybór odpowiedniego brokera. Broker to nic innego jak firma pośrednicząca (firma zajmująca się obrotem papierami wartościowymi, bank…), za pośrednictwem której przeprowadzamy nasze operacje na rynku.
Aby wybrać brokera, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom jako inwestorów, musimy wziąć pod uwagę kilka zmiennych:
Prowizje: Musimy wykorzystać konkurencję, która istnieje w tym sektorze i szukać takich podmiotów, które są konkurencyjne w prowizjach za prowadzenie działalności, pośrednictwo, przechowywanie…
Pokryte rynki: Jeśli chcemy stworzyć jak najbardziej zdywersyfikowany portfel musimy wybrać brokera, który pozwala nam działać na kilku światowych rynkach, lub który posiada dużą liczbę funduszy inwestycyjnych dostępnych dla klienta, co sprawi, że będziemy mieli większą różnorodność produktów, w które możemy inwestować.
Obsługa klienta: Istotne jest, aby broker, którego wybierzesz do przeprowadzenia swoich operacji finansowych miał szybką i sprawną obsługę klienta.
Dywersyfikuj swoje inwestycje
Być może słyszeliście już tę radę niejednokrotnie, ale warto ją powtórzyć. Bardzo ważne jest posiadanie dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego, ponieważ pozwoli nam to na pewną ochronę przed hipotetycznymi spadkami na rynku. Dobra dywersyfikacja nie zapobiegnie stratom, gdy cały rynek spada, ale pozwoli nam na bardziej kontrolowane straty.
Nie przestawaj się kształcić
Studiuj, studiuj i studiuj. Na szczęście, jesteśmy w erze informacji i nie ma wymówki, aby stać się ekspertem w jakiejkolwiek dziedzinie. Nie musisz już płacić za studia magisterskie, aby dowiedzieć się jak inwestować. Jeśli jesteś w tym wszystkim nowy, zawsze możesz zacząć od lektury klasyków: Benjamina Grahama, Lyncha, Fishera… Możesz też poszukać szkoleń w internecie lub skorzystać z darmowych kursów. Nigdy nie przestawaj się szkolić, bo świat inwestycji to wyścig długodystansowy.