Podstawowe informacje o kontraktach futures i CFD
Forex to rynek, który oferuje spore możliwości zysku, pod warunkiem, że się z nim zaznajomimy. Instrumenty pochodne to ciekawa możliwość zarobienia, a w tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie są ich rodzaje i czym tak naprawdę się różnią. Dzięki temu będziesz mógł podejmować jeszcze lepsze decyzje inwestycyjne.
Istnieją dwa rodzaje instrumentów pochodnych: kontrakty futures i CFD.
Jakie są między nimi różnice?
Futures mają dość wysoki koszt wejścia na rynek, ale za to spread jest niski. Z kolei w przypadku CFD jest na odwrót. Futures dają dostęp do mniejszej ilości aktywów (czyli np. indeksów, towarów, surowców czy akcji), mają ściśle określony termin wygaśnięcia i cechują się całkowitą transparentnością. Obrotu dokonuje się wyłącznie na rynku giełdowym. W przeciwieństwie do futures kontrakty CFD pozwalają na zakup ogromnej ilości instrumentów i na działanie na różnych rynkach, w tym pozagiełdowych. Nie mają terminu wygaśnięcia kontraktu.
Czy CFD i futures mają cechy wspólne?
Podstawowa wspólna cecha to możliwość otwierania pozycji krótkiej (sprzedaży) i długiej (kupna). W przypadku obu mamy do czynienia z dźwignią finansową, ale futures mają znacznie niższy lewar. Oznacza to, że mamy do dyspozycji możliwość obracania większą kwotą niż ta, którą wpłaciliśmy na platformę inwestycyjną. Stwarza to pewne ryzyko, jeżeli nie posiadamy strategii, dlatego tak ważna jest edukacja i dopasowanie instrumentów do swojej sytuacji finansowej.
Co ciekawe, przy kupnie lub sprzedaży kontraktów nie otrzymuje się automatycznie aktywa bazowego na własność.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj kontraktu?
Wszystko zależy od tego, ile posiada się kapitału. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie inwestować całego majątku w kontrakty CFD. To zbyt duże ryzyko, o czym dowiedział się mieszkaniec Będzina, który jak czytamy na stronie infobedzin.pl, zainwestował wszystkie oszczędności w podobne aktywa. CFD są dobre dla osób obracających niższymi kwotami, a futures dedykowane są szczególnie tym, którzy mają większe zaplecze finansowe. Nic jednak nie zastąpi doświadczenia i rozsądku. Systematyczne zyski przychodzą z czasem, więc warto wykazać się cierpliwością i nie zniechęcać się przy pierwszych porażkach.